O tangu

Argentinské tango je párový tanec, při kterém vedoucí – leader (obvykle muž) tvoří svůj vlastní tanec na základě hudby, kterou slyší. Vedený – follower (obvykle žena) jeho pohyb následuje a činí ho krásným. Jelikož je tango improvizací na melodii v hudbě, vymýšlenou v danou chvíli, není omezeno na určitý hudební styl, ale je velmi variabilní. Často se tančí další dva styly kromě známého tanga s 4/4 rytmem — tango vals je obdobou valčíku na 3/4 rytmus a milonga je svižné a veselé tango s 2/4 rytmem (pojem milonga zároveň označuje i taneční večer argentinského tanga).

Dobrý leader dokáže tancovat s libovolnou tanečnicí tanga na světě, zatímco dobrý follower je schopen přizpůsobit se stylu tance jakéhokoli tanečníka. Toho se využívá na milongách, tango večírcích, které jsou pořádány po celém světě. Tango Vám dokáže rychle najít nové přátele na všech kontinentech, kde se tango tancuje. A jen tak Vás neomrzí, protože do svého tance můžete přinášet stále nové podněty od ostatních tanečníků.

Tango je pro muže zážitkem, neboť může díky své kreativitě sdílet s tanečnicí skvělý pocit ze společného pohybu ve spojení s hudbou. Pro ženu je tango také velkým zážitkem, protože konečně nemusí na nic myslet a nic organizovat, pouze si užívá mužovo objetí v hudbě. V tango objetí dochází ke vzájemnému vnitřnímu naladění, které je velmi intimní, ale přitom cudné, protože těla tanečníků se vždy dotýkají pouze na povolených místech. Pokud se vše vydaří, je tango pro oba tanečníky extatickým zážitkem, jaký se těžko hledá u jiných tanců.

Na závěr upozorňujeme, že argentinské tango (původní, které se po světě šíří z Argentiny) nemá téměř nic společného se standardním tancem, který je známý růží v ústech, výrazným odklonem těl tanečníků a prudkým trháním hlavou. Naopak, argentinské tango je něžný tanec, který nevyžaduje velkou fyzickou námahu, a proto může být úspěšně tancován do opravdu vysokého věku.

Mnoho dalších informací o argentinském tangu lze nalézt na internetu, česky třeba na stránkách otangu.cz.